top of page
Vyhledat

Jak si správně přát: Síla prastaré sankalpy k dosažení dávných předsevzetí

Slyšeli jste někdy o sankalpě? Pokud ne, možná se vám právě otevírají dveře, jak konečně dosáhnout toho, po čem již dlouho toužíte. Toto zvláštní sanskrtské slovo lze vyložit jako „přání“ či „záměr“ – a právě přelom jednoho roku v druhý je ideálním obdobím, kdy si svoji sankalpu stanovit. Uchopte letos novoroční předsevzetí trošku hlouběji a možná brzy uvěříte v sílu vlastních myšlenek.


„Přát si“ je lidskou přirozeností. Sny a vize jsou vítanou hnací silou, která nás vede kupředu a nenechá nás stagnovat. Bez přání by byl život nudný a prázdný, ovšem upoutanost k našim touhám nám naopak může velice uškodit! Naučme se proto přát si správně a vědomě.


Nemarněte čas a energii s nerealistickými výzvami

Sociální sítě a média se na Nový rok hemží předsevzetími. Objevují se nejrůznější výzvy, které nás upozorňují, že je na čase se sebou začít něco dělat. Co třeba zkusit „30denní výzvu bez alkoholu“, „týden bez sacharidů“ nebo „každodenní hodinku kardio“?

Ačkoliv jsou tyto záměry rozumné a zdraví prospěšné, mají dvě zásadní nevýhody, které jsme si jistě všichni vyzkoušeli na vlastní kůži. Neděláme je s radostí a nevydržíme u nich.

Ne nadarmo si předsevzetí stanovujeme každý leden. A mnohdy rok co rok stále ta stejná. Často vedou spíše k depresím z vlastní neschopnosti, což může zvláště chronicky nemocným osobám včetně diabetiků více uškodit než pomoci. Co tedy dělat, když předsevzetí nikam nevedou?


Zkuste si přání uzpůsobit vlastním schopnostem

Máme v zásadě tři možnosti:

 • Rezignovat na předsevzetí a chlácholit se tím, že jsou pro „slabochy“. Vy se přece ke správnému kroku můžete rozhodnout kdykoliv a nemusíte čekat na Nový rok. Ale ruku na srdce, dokážete skutečně žít svůj život tak, jak byste chtěli?

 • Ubrat ze svých nároků a dávat si pouze takové cíle, kterých reálně můžeme dosáhnout. Místo „každodenního hodinového cvičení“ si stanovte třeba „třikrát týdně 20 minut“. Přiznejme si, skutečně dosažený snazší cíl má daleko větší hodnotu než nerealistické ohromující plány.

 • Začít si přát správně a cíleně tak, že se naše záměry dříve či později realizují. K tomu nás vede jógový princip sankalpy – vědomého přání.


Jak na sankalpu během jógové praxe?

Sankalpa bývá obvykle napojena na jógovou praxi, protože čas věnovaný své mysli, dechu a tělu je ideální pro to, abychom sankalpu mohli řádně provést.

 • V rámci jógové praxe se sankalpa zařazuje na samý začátek, protože si v ní stanovujeme záměr pro danou lekci.

To znamená, že sankalpy se postupně obměňují a každý den může být třeba jiná. Záleží, co od vaší praxe pro daný den očekáváte.
 • Jedná se o poslední vědomou myšlenku před samotnou jógovou praxí, poté již necháváme mysl bez aktivity a přicházející myšlenky nerozvíjíme.

 • Na konci lekce v závěrečné relaxaci si svoji sankalpu můžete opět připomenout a s myslí soustředěnou na ni můžete praxi opustit.

Správně provedená sankalpa krok po kroku

Sankalpa je jednoduchá věta, slovo, fráze, mantra či krátká modlitba, která stručně a jasně vystihuje náš záměr. Správné provedení sankalpy však není samozřejmostí a je nutné vědět, jak si správně přát, abychom skutečně svého záměru dosáhli. Jaké jsou náležitosti sankalpy?

 • Je jednoznačná. Dejte si velký pozor na to, aby vaše sankalpa nešla interpretovat více způsoby. Mohlo by se poté stát, že dostanete něco, o co jste vůbec nestáli.

Typickým odstrašujícím příkladem je sankalpa typu: „Ať konečně nejsem sama!“ Zřejmě ji pronáší dívka, která touží najít svoji životní lásku. Toto přání může ale vyústit v to, že dívka bude žít třeba v komunitě narkomanů nebo skončí v nějaké sektě. Vyřčené přání se jí vyplní, ale je nutné jej jednoznačně formulovat!
 • Je formulovaná pozitivně. Řekneme-li například „Ať nejsem nemocná“, vesmír slyší „nemocná“, což je také to, co k nám pošle. Správně je tedy říci: „Jsem zdravá.“

 • Je v přítomném čase, jako by se už dané přání realizovalo. Často si přejeme stylem: „Chci mít optimální glykémii. Přeji si nemít cukrovku.“ Tato formulace se opět manifestuje doslova, čímž nás zanechá v nekonečném stavu „přání si a chtění“. Zkuste tedy položit tuto sankalpu třeba takto: „Moje glykémie je optimální. Jsem zcela zdravá a cítím se ve svém těle skvěle.“

 • Je jasná a stručná. Nezahlcujte svoji mysl zdlouhavými popisy vašeho záměru.

 • Vyvolává v nás pozitivní pocity. Správná sankalpa by s vámi měla rezonovat – měla by vyvolávat radost a nadšení z toho, že váš cíl je již na dosah.

Vaše víra v realizaci sankalpy je zcela zásadní! Věřte tomu, že jednou vyslaná sankalpa se k vám vrátí v realizované podobě. To je právě důvodem k oné hluboké a opravdové radosti.


Čeho se v sankalpě vyvarovat

Sankalpa je prastará a mocná technika, kterou je však možné chybně využít. Na co sankalpu není dobré používat?

 • Sankalpa se týká pouze osoby, která ji vyřkla. Nemůžete s ní proto ovlivňovat ostatní bytosti, ať už pozitivně, či negativně. Chcete-li však mít tu možnost prospět druhému člověku, můžete sankalpu formulovat třeba takto: „Dokážu harmonizovat vztahy ve své rodině.“

 • Sankalpa by se neměla týkat hmotných věcí. Je určena pro rozvoj v oblasti duchovní a emocionální a přát si rychle a snadno materiální bohatství by bylo nesprávné.

 • Sankalpa by neměla sloužit egu. Přání typu: „Dnes vydržím ve stoji na hlavě alespoň 10 vteřin“ nebo „Konečně udělám pozici vrány“ nejsou v souladu s naší duší, ale jsou projevem ega, které bychom se měli učit ovládat.

A na závěr několik příkladů správně stanovené sankalpy:

 • Odpouštím a osvobozuji se.

 • Důvěřuji procesu života.

 • Moje tělo je uvolněné a v harmonii.

 • Prochází mnou klid a mír.

 • Přijímám své tělo takové, jaké je.

Může se zdát, že formulace sankalpy je hodně o slovíčkaření, což je do jisté míry pravda. Skutečně si dejte pozor na správnou volbu slov. Tím zásadním při tvorbě vaší sankalpy je však upřímná radost z toho, že splnění vašeho přání je již na cestě k vám.

Zdroje: spojujenasjoga, yogapoint, osobní praxe

7 zobrazení0 komentářů

Commenti


bottom of page