top of page
Vyhledat

Meditační techniky pro začátečníky. Vycvičte svoji mysl k poslušnosti!


V době covidové přibylo lidí s depresemi a úzkostmi. Stávající problémy byly umocněny nutností zůstávat doma, nestýkat se s blízkými a odepřít si oblíbené aktivity. Jednou z nejúčinnějších cest, jak odolat chmurám a vnitřnímu neklidu, je trénink rozmanitých meditačních technik, z kterých si jistě vyberete i vy.


Stav meditace je výsledek soustavné praxe, ke kterému není vždy snadné dojít. Sama snaha o meditaci je však často dostačující, abyste pocítili její silné ozdravné účinky. Zde snad více než jinde platí, že cesta je cíl. Pojďme se společně podívat na nejběžnější druhy meditace, které můžete vyzkoušet již dnes.


Mindfulness meditace aneb Žijte vědomě

V současné době je často skloňovaným pojmem princip „mindfulness“. Jedná se v podstatě o stav, kdy jste si plně vědomi toho, co prožíváte a děláte. V běžném životě často jedeme „na automat“ a mnohdy vůbec nevnímáme jednoduché činnosti, jako je čištění zubů nebo umývání kuchyně. Zkuste si sami uvědomit, kolik každodenních aktivit vlastně propásnete, protože jim nevěnujete pozornost. V extrémních případech jsme schopni nevědomky prožít skoro celý den, což rozhodně není způsob vedení naplněného života.


V čem spočívá "vědomý život"


Mindfulness není nic jiného než pravý opak výše popsaného. V tomto stavu je člověk plně bdělý a pozorný ke všemu a ke všem kolem, zároveň ale klidný, bez přehnaných emocí a reakcí. Mysl je uvolněná a odpočívá. Tento způsob myšlení vede ke klidnějšímu a spokojenějšímu životu, bez ohledu na vnější okolnosti. Mnoho vědeckých výzkumů potvrzuje, že trénink mindfulness vede k vyrovnanější a klidnější mysli a má blahodárné účinky i na mnoho aspektů fyzického zdraví.

Tip pro vás: Zkuste po jeden celý den vnímat a plně prožívat vše, co děláte. Uvědomte si například texturu mandarinkové kůry, když ji loupete. Zhluboka se prodýchněte při procházce v lese, vnímejte vůni jehličí a měkkost mechu, nebo třeba ostré škrábání větviček pod nohama (nejlépe to procítíte v barefoot obuvi).

Vipásana (vipassana) meditace


Vipásana je jednou z nejstarších indických meditačních technik. Udávané stáří je více než 2 500 let, kdy byla znovuobjevena a poté vyučována Buddhou. Buddha věřil, že vipásana je univerzální prostředek pro léčbu jakéhokoliv utrpení, fyzického i duševního. Po celou dobu své existence je praktikována meditujícími po celém světě s ohromnými ozdravnými účinky na tělo i mysl. Vipásana v překladu znamená „vidět věci takové, jaké ve skutečnosti jsou“, což je bezpochyby užitečná schopnost.


Jak snadno a rychle na vipásanu

Tato meditace spočívá v bedlivém pozorování vlastních fyzických pocitů a uvědomění si souvislostí mezi tělem a myslí. V meditačním rozpoložení si snáze uvědomíte, že tělo a mysl není totéž a že si tudíž můžete vybrat, jak se budete ve svém těle cítit, respektive jak svoje pocity budete vnímat. Usilovná a vytrvalá praxe vede k mentální očistě a vyrovnané mysli plné lásky a soucitu.

Tip pro vás: Zajímá-li vás tato technika a chtěli byste ji pochopit více do hloubky, přihlaste se na kurz vipásana meditace. Kurzy jsou organizovány v mnoha zemích včetně České republiky a jejich délka bývá 7–10 dní. Zajímavostí je, že kurzy jsou bezplatné a jsou financovány dary od minulých účastníků, kterým tato meditace změnila život k lepšímu.

Meditace laskavosti (Loving kindness meditation)


Jak již název naznačuje, tato meditační technika vede k procítění a poté k prožívání pozitivního vztahu s bližními i sami se sebou. Pomocí vizualizací si uvědomíte svůj vztah k různým lidem a postupně k nim posíláte lásku a soucit. Tuto techniku je, na rozdíl od těch předchozích, vhodné provádět v klidném prostoru, kde nebudete nikým rušeni, abyste se mohli plně oddat meditační praxi. Ukážeme si, jak snadno přistoupit k vaší první meditaci laskavosti.


Jak snadno a rychle na meditaci laskavosti

  • Nejprve si představte svého blízkého člověka, třeba partnera či dítě, a vyšlete k němu přání: „Ať jsi zdravý, ať jsi šťastný a ať jsi milovaný“. Formulaci si můžete upravit dle vlastního přání a záměru a ke slovům také můžete přidat gesto objetí či podání ruky.

  • Poté si vybavte nějakého neznámého člověka, kterého jste třeba dnes zahlédli v tramvaji, a opět k němu vyšlete stejné přání.

  • Do třetice pošlete svoji pozornost a stejné laskavé přání osobě, kterou nemáte v lásce, nebo se kterou máte komplikovaný vztah. Jistě zaznamenáte, že to jde těžko, ale s trochou praxe budete schopni i tuto osobu akceptovat takovou, jaká je.

  • V poslední fázi si představte, jak přistupujete sami k sobě, objímáte se, přijímáte sami sebe se všemi svými nedostatky a přejete si vše dobré.


Dechová meditace

Jedním ze snadnějších meditačních přístupů je vědomý dech. Praxe spočívá v koncentraci na nádech a výdech, zkušenější praktikanti mohou přidat i krátkou zádrž dechu. Vnímejte pouze svůj dech a nic jiného. Zkuste se oprostit od všech myšlenek i fyzických pocitů a žijte na krátkou chvíli tak, jako by byl dech to jediné, co existuje. Věnujte mu několik minut pozornost, kterou si zasluhuje. Vždyť bez něj bychom nepřežili ani těch pár minut!

Uvědomujte si každý okamžik dechové vlny, jak vstupuje do vašeho těla, rozšiřuje se do všech jeho zákoutí, naplňuje životadárnou energií každou buňku vašeho těla, a jak pak zase vystupuje dlouze a pomalu z těla ven. Vnímejte teplotu dechu při nádechu, jeho rychlost a plynulost, a pozorujte totéž u výdechu. Všimli jste si nějakého rozdílu?


Jógová meditace v pohybu

Jóga bývá označována jako meditace v pohybu a tento název je zcela výstižný. Při jógovém cvičení nejde ani tak o tělo, jako o práci s myslí a dechem. Pomocí koncentrace zůstáváte ve složitějších rovnovážných pozicích a pomocí dechu dokážete setrvat v silově složitých formacích. Jóga funguje jako vaše vnitřní zrcadlo; při mnoha jógových cvičeních se prověří, zda je vaše mysl dostatečně vytrénovaná, nebo zda naopak musíte věnovat meditaci více praxe. Na jógových lekcích bývá určitá forma meditace běžně zařazována a vedle fyzického tréninku tak z hodiny odcházíte s pročištěnou a posílenou myslí.


Vedle uvedených technik existuje spousta variací a meditačních stylů. Každý člověk je originál – a stejně tak může být autentická jeho meditace. Stačí si vybrat, co je vám blízké a po čem se cítíte lépe. Poté už zbývá jenom najít si denně 5 až 10 minut času, posadit se na podložku či meditační polštářek a prostě být, tady a teď.


Zdroj: Mindful, Lidoll, Journals.lww, Buddhismus, Dhamma, Ncbi.nlm

15 zobrazení0 komentářů
bottom of page