top of page
Vyhledat

Objevte bohatství tradiční východní medicíny a vyzkoušejte medicinální houby!


Díky svým účinkům na lidský organismus hrají houby již od nepaměti významnou roli v péči o zdraví. Mnohá z prastarých lékařských odvětví východní medicíny, například tradiční čínská medicína, dodnes využívají blahodárného vlivu léčivých hub na lidské zdraví. V posledních letech, kdy funkční a celostní medicína nabírají na důležitosti, se dostávají znova do popředí zájmu i tzv. medicinální houby. Pojďte s námi objevit jejich odvěká tajemství.


Nemusíte být přímo čínští léčitelé, abyste mohli léčivou sílu hub využívat ve vaší domácí praxi. Základní znalostí jejich účinků můžete významně zlepšit zdraví svoje i své rodiny. S medicinálními houbami však zacházejte jako s klasickým léčivem – s mírou a obezřetně!


Léčivé houby jako mocní bojovníci proti mnoha nemocem

Mezi nejznámější medicinální houby patří především reishi, cordyceps, chaga, shiitake či maitake. Pochází z oblasti východní Asie, zejména z Číny, Japonska a Vietnamu. Tyto houby se vyznačují celým komplexem zdraví prospěšných látek. Především v nich nalezneme polysacharidy beta-glukany, aminokyseliny, vitamíny, minerální látky, enzymy a antioxidanty, které jsou po výživové i zdravotní stránce velmi cenné. Jednotlivé houby přitom nabízí ještě další specifické složky, které se významně uplatňují při jejich působení, jak se dozvíte níže. Nejčastěji se medicinální houby používají ve formě prášku nebo extraktu jako doplňky stravy.


Houby mají širokou škálu léčebných účinků

Přestože se z hlediska legislativy nejedná o léčivo, nejen tradice, ale i výsledky četných studií potvrdily zdravotní účinky medicinálních hub a produktů z nich vyrobených pro náš organismus. Medicinální houby nabízí celou řadu benefitů, a jejich darů můžete využít, ať se potýkáte s cukrovkou, nebo řešíte třeba únavu a potřebujete posílit obranyschopnost. Jmenujme si ty nejdůležitější z nich:

 • antibakteriální, antivirové a protiplísňové působení,

 • podpora imunitního systému,

 • antioxidační aktivita,

 • regulace zánětlivých procesů v těle,

 • harmonizace hladin krevního cukru a cholesterolu,

 • podpora kardiovaskulární, nervové a hormonální soustavy,

 • regenerace organismu,

 • dodání energie a podpora libida.


Přední zástupci léčivých druhů hub

Jednotlivé druhy hub se mezi sebou mírně odlišují, ale většinu léčivých účinků mají společnou. Vyberte si tu nejvhodnější pro vaše potíže!


Reishi

Reishi (lat. Ganoderma lucidum), u nás známá také pod názvem lesklokorka lesklá, dostala své jméno podle plodnice pokryté lesklou vrstvou. Volně v přírodě se vyskytuje poměrně vzácně a v minulosti musela být při nalezení odevzdávána panovníkovi. Později se ale čínsko-japonským vědcům podařilo najít způsob, jak reishi pěstovat v domácích podmínkách.

Čínské a japonské lidové názvy ji označují jako houbu bohů, houbu nesmrtelných či trávu věčného mládí. Z těchto názvů již vyplývá její působení na lidský organismus. Reishi odstraňuje toxiny z jater a ochraňuje před dalšími škodlivinami. Kromě toho podporuje krevní oběh a posiluje srdce. Japonské výzkumy také ukázaly pozitivní vliv na spánek.


Shiitake

Další vzácnou houbou je shiitake (lat. Lentinula edodes), u nás známá také pod názvem houževnatec jedlý. Přirozeně roste na určitých stromech, ale díky velké poptávce se cíleně pěstuje. Tato lahodná houba je velmi prospěšná našemu srdci. Japonská studie ukázala, že užívání shiitake snižuje cholesterol, pozitivně působí na krevní oběh a významně přispívá ke snížení krevního tlaku. Mimo vysoký obsah vitamínů skupiny B a vitamínu D navíc shiitake obsahuje enzymy působící blahodárně na cukrovku, žlučové kameny či překyselení žaludku.


Chaga

Chaga neboli čaga (lat. Inonotus obliquus), u nás se jí také říká rezavec šikmý, je dřevokazná houba vyskytující se na kmenech stromů. Roste především na břízách v severních oblastech, zejména ji nalezneme v severní Číně, východní Sibiři či v Kanadě. Parazituje na listnatých stromech, kde desítky let přežívá v kmenech. Po několika letech vytváří plodnice a postupně proniká na povrch stromu. Velice těžko se tedy pěstuje mimo svoje přirozené prostředí.

Díky jejím účinkům na lidský organismus dostala přezdívku „dar od Boha“. Stejně jako jiné medicinální houby obsahuje řadu nutričně cenných živin, vitamínů, minerálů a dalších přírodních léčivých látek.

Chaga se vyznačuje především vysokým množstvím antioxidantů (zejména resorcinol, syringol, ceresol), dokonce je považována za potravinu s největším množstvím antioxidantů na světě.

Jaké jsou tedy její nejvýznamnější účinky?

 • Silně podporuje imunitu.

 • Přispívá ke zdraví a dlouhověkosti, protože chrání buňky před poškozením způsobeným volnými radikály. Pro srovnání, 1 g chagy má stejnou antioxidační sílu jako 1,5 kg borůvek nebo 2 kg goji.

 • Rezavec šikmý působí příznivě také na trávení a doporučuje se i při léčbě obezity a diabetu.

 • Snižuje hladinu glukózy v krvi, rezistenci na inzulín a pozitivně ovlivňuje metabolismus tuků.

 • V neposlední řadě pomáhá vyrovnat se se stresem.


Cordyceps

Cordyceps čínský (lat. Cordyceps sinensis), u nás méně známý pod názvem housenice čínská, je parazitická houba vyskytující se ve vysokých nadmořských výškách. Především ji lze nalézt v horských oblastech v Číně, Nepálu nebo Tibetu. Volně v přírodě cordyceps parazituje na některých druzích larev hmyzu. Přírodní cordyceps se získává poměrně obtížně, a proto bývá velmi drahý. V současnosti se cíleně pěstuje také v laboratořích na rýžových nebo dřevěných substrátech.

Jaké jsou léčivé účinky cordycepsu? Působí následovně:

 • podporuje přirozenou obranyschopnost buněk,

 • má blahodárný vliv na srdce a cévy,

 • příznivě ovlivňuje činnost nervového systému,

 • dodává ztracenou energii a vitalitu.

Navzdory tisícileté tradici stále není z důvodu nařízení komise Evropské unie povoleno uvádět u doplňků stravy obsahujících extrakty z hub zdravotní tvrzení, tj. informace týkající se vlivu dané složky na naše zdraví. Zda je opravdu důvodem zmíněného nařízení ochrana spotřebitelů, není obsahem tohoto článku. Přesto je nutno říct, že mnohé dříve používané postupy se s úspěchem dodržují dodnes a houby stále léčí.


18 zobrazení0 komentářů

Commentaires


bottom of page