top of page
Vyhledat

Oddejte se léčebnému doteku! Správně provedená masáž dokáže zregenerovat tělo i duši


S masážemi je to podobné jako s olivami. Buď si je napoprvé hned zamilujete, nebo je celý život nemusíte ani cítit. Já patřím rozhodně do první skupiny. A pokud jste náhodou ještě nevyzkoušeli, co taková masáž obnáší, s chutí a odvahou do toho! Možná objevíte lásku na celý život. Masáž šitá na míru dokáže hotové zázraky a možná vyřeší i ty obtíže, které jste považovali za nepřekonatelné.


Vyhledáte-li si na internetu nabídky masáží ve vašem okolí, nepochybně zjistíte, že masérské služby čekají takřka na každém rohu. Lákají exotickými názvy, zvýhodněnými balíčky a obrázky lotosů za výlohou. Ne každá masáž je však vhodná pro každého. Jak vybrat tu ideální pro vás a co vám může nabídnout?


Moje masérské začátky se "škrabáním" od babičky

S masážemi jsem se seznamovala intuitivně a postupně, od dob mého dětství. Pravděpodobně to začalo někdy v dobách, když mi babička večer před spaním "škrábala záda". Jak čas ubíhal a já rostla, střídavě jsem bývala na straně masírovaného i masírujícího.


Sdílení dotekem je staré tisíce let

Masáže se řadí mezi jednu z původních forem terapie. Jejich tajemství znali a využívali již staří Peršané, Babyloňané nebo Asyřané. Ze starověkého Egypta a Číny pocházejí nejstarší dochované spisy pojednávající o působení masáží. Podstata vědomě vedené masáže neleží pouze na fyzické rovině.

V případě, že se zadaří nastavit správný tok energie mezi masérem a klientem, jde při masáži o mnohavrstevné léčení na hluboké duševní úrovni.

Trh nabízí široký výběr masáží. Jak se v tom zorientovat a zvolit tu správnou pro vás?

Pokud s masážemi dosud nemáte moc zkušeností, volila bych zpočátku kratší, klasické relaxační masáže, případně jemnou aroma masáž.


Čím se vyznačuje klasická relaxační masáž?

 • Pro tento typ masáže jsou typické jemnější pohyby a menší intenzita tlaku ze strany maséra.

 • Důraz je kladen na celkové zklidnění nervového systému. Ruku v ruce s plynulými pohyby maséra mizí i váš stres, cítíte se vyrovnanější a celkově šťastnější.

 • Po fyzické stránce dochází působením masáže ke snížení krevního tlaku, zlepšení krevního oběhu, posílení imunitního systému a uvolnění ztuhlého svalstva.

 • Po relaxační masáži budou svaly vláčné a celé tělo příjemně prohřáté.

Aroma masáž využívá léčivou sílu rostlinných silic. Díky vůni éterických olejů se přirozeně projasní mysl a zlepší nálada. Výběr konkrétních vonných olejů je na přání klienta a zkušený masér by měl být schopen doporučit esenci, která je pro klienta v danou chvíli nejprospěšnější.

Správná volba maséra je klíčem k prospěchu z masáže

Již po absolvování první procedury zjistíte, zda je vám dotek od cizího člověka příjemný, či nikoliv. Velmi přitom záleží na osobnosti maséra i na vašem naladění a očekávání. Jak poznat dobrého maséra?

 • Zkušený masér by měl být schopen nacítit, zda máte při masírování náladu povídat si, či zda byste rádi zcela "vypnuli" a jakákoliv konverzace vás ruší.

 • Samozřejmostí je, že pozná, kdy je vhodné zatuhlé místo silně rozmasírovávat, a kdy je naopak lepší síly ubrat.

 • Maséři však zpravidla nemají schopnost číst vám myšlenky. Pokud vám cokoliv během masáže nevyhovuje, je třeba na to upozornit a situaci společně vyřešit. Masáž má být v první řadě příjemný prožitek a sebemenší diskomfort by jej zbytečně pokazil.

Pokud chodíte na masáže pravidelně, a obzvláště k jednomu konkrétnímu člověku, nezřídka se stane, že kromě masírování začne masér plnit také roli terapeuta. Výjimkou bývají thajské masáže, pokud tedy zrovna neovládáte thajštinu. S tím se tak trochu počítá a bývá to bráno jako součást balíčku. Komu by nebylo příjemné odhodit společně s bolavými svaly také (mnohdy větší) bolístky na duši.

Ne nadarmo se říká, že jeden dotek vyjádří více než tisíc slov.

Často právě při masáži, v uvolněném stavu vědomí, vyplouvají na povrch nezpracované emoce. Empatický masér mnohdy dokáže zázraky, jen si jej, prosím, nepleťte s lékařem.


Šikovné Thajky vás mohou zpočátku zaskočit

Populárním druhem masáží i v našich končinách jsou tzv. thajské masáže. V Thajsku je masáž považována za umění a její učení je předáváno z generace na generaci. Na rozdíl od klasických masáží, které pracují se svaly a měkkými tkáněmi, se thajská masáž zaměřuje na člověka jako celek. Kromě znalosti svalů vyžaduje tedy správně provedená thajská masáž mnohaleté zkušenosti i v oblasti akupresurních bodů a energetických drah v celém těle. Zablokování energetických drah totiž způsobuje mnohé tělesné potíže.


Co vám může odborná thajská masáž přinést?

 • Pokud si budete dopřávat thajskou masáž pravidelně, dojde k harmonizaci energie v těle a k celkovému zlepšení zdravotního stavu.

 • Klouby a šlachy se stanou pohyblivější a pružnější, povzbudí se činnost vnitřních orgánů, krevního oběhu i lymfy, zrychlí se metabolismus, a tím pádem i vylučování škodlivin z těla.

 • Samozřejmostí je hloubkové uvolnění a protažení svalů, mnohdy povolí i dlouho neřešené svalové blokace.

Pokud začínáte s masážemi a rozhodnete se vyzkoušet právě masáž thajského typu, doporučuji zvolit nejdříve jemnou relaxační thajskou masáž. Já osobně jsem při několika prvních thajských masážích byla zaskočena silou, kterou dokáží drobné Thajky vyvinout, a také směrem a úhlem, kterým páčily a kroutily moje končetiny. Po jejich masážích jsem se ovšem vždy cítila perfektně.


Je libo zdravotní či zkrášlující masáž?

Speciální kategorií jsou zdravotní masáže, které uvolňují blokády různých částí těla. Sem řadíme například japonskou shiatsu masáž, Breussovu či Dornovu metodu.

 • Shiatsu čerpá z čínské medicíny a pomocí tlaku aktivuje energetické dráhy v těle. Zajímavostí je, že je prováděna bez použití olejů a klient je při ní plně oblečený.

 • Breussova masáž se volí často v kombinaci s Dornovou metodou a slouží ke korekci páteře. Výborně se hodí jako prevence bolesti pohybového aparátu.

 • Boom zažívají i pečující masáže typu celotělových čisticích peelingů a zábalů.

Při výběru masáže je třeba vzít v úvahu i to, kolik času a peněz chceme do masáže investovat. Celotělové masáže bývají pochopitelně delší, a tím pádem i dražší než pouze masáž šíje a zad. V období Vánoc byste si však měli dopřát důkladný odpočinek. Poukaz na masáž proto může být ideálním dárkem pod stromečkem pro vás i pro vaše blízké.

Zdroje: tawan, fyzioklinika, dornova-metoda, osobní zkušenost

Autor: Lucie Hrubá

15 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page