top of page
Vyhledat

Protáhněte pojivové tkáně jemnou Jin jógou. Cvičit ji můžete v těhotenství i v pokročilém věku


Zdá se vám klasická jóga příliš dynamická a náročná? Bolí vás po lekci svaly ještě několik dní? Je možné, že vaší cestou je jemnější Jin jóga, která bývá někdy řazena k restorativním (obnovujícím) směrům jógy. Pomáhá protáhnout šlachy, klouby a fasciální tkáně, na které se při klasické józe často zapomíná.


Jógových stylů se zvláště v posledních desetiletích vyrojila spousta. Klasická Hatha jóga, která dbá na sílu a pevnost, pomalu ustupuje do pozadí a dává prostor atraktivním disciplínám jako Hot jóga, Dance jóga či Aqua jóga. Umírněnější praktikanti zvolí něco mezi, například Iyengar jógu (jógu s pomůckami) nebo Jin jógu. Pojďme se na podívat blíže na její původ, benefity a způsoby cvičení.


Harmonie ve světě vyjádřená symboly Jin a Jang

Staří Číňané si všimli, že vše na světě má protichůdné rysy, které nazvali "Jin a Jang". Jin původně odkazovalo na stinnou a chladnou stranu řeky či hory, naopak Jang značilo teplou, sluneční stranu. Protipóly jsou v přírodě vidět všude: nebe - země, žena- muž, dolů - nahoru, noc - den, světlo - tma. Taoisté věřili, že pro udržení klidu a zdraví ve světě, v našem těle i duši je nutné hledat harmonii ve všech oblastech. Bod rovnováhy označovali jako "tao". Jakmile jsme z rovnováhy vyvedeni, projeví se tato nesrovnalost na našem zdraví nebo životním příběhu.


Jin a Jang značí životní principy

Jinový přístup vznikl jako protipól k jangovému principu. Jeho cílem bylo zklidnit, zpomalit a uvést zpět do středového bodu - tao. Jin provedení v sobě zahrnuje princip plného uvědomování si vlastního těla, prožitků a pocitů, velký důraz klade na pohyb v souladu s dechem. Oproti tomu Jang přístup vede k rychlosti, aktivitě a dynamice. V dnešním světě jednoznačně dominuje energie Jang: chtít víc, dělat víc, dosáhnout více a pokud možno rychle.


Jin jóga působí na hluboké pojivové tkáně

Jin jóga se vyznačuje velmi jemným provedením. Je možné a dokonce i vhodné ji cvičit hned po probuzení bez předchozího zahřátí svalů. Svalové cvičení je jangový styl a vede k prokrvení svalů, které brzy začnou přejímat veškerou aktivitu. Na hluboké pojivové tkáně však nezbyde prostor. Právě ty jsou ale předmětem Jin jógy - jemné vědomé protažení se soustředím na vazy, klouby, fasciální síť a kosti. Jakožto statické a "chladné" části těla nelze tyto tkáně zapojit klasickým jangovým cvičením. Je tedy dobré cvičit nejdříve Jin jógu, abychom dopřáli vše potřebné hlubokým pojivovým tkáním, a až poté zapojit svaly klasickými jógovými styly.


Praxe Jin jógy je vhodná pro těhotné i nemocné

Svou jemností je Jin jóga vhodnou volbou pro rizikovější skupiny, včetně těhotných a chronicky nemocných. Na rozdíl od klasické jógy mohou všechny její pozice cvičit ženy při menstruaci, staří lidé a osoby s omezenou pohyblivostí. Dlouhým setrváním v pozicích dochází ke stimulaci hormonální produkce, např. produkce hormonů slinivky břišní, což jistě ocení i diabetici. Zvláště diabetes II. typu bývá obvykle kombinován s nadváhou, vysokým krevním tlakem a potížemi s končetinami, což pro praxi Jin jógy nepředstavuje problém. Pozice jsou pomalé, statické a převážně vleže na zádech.


Jinové pozice se vyznačují dlouhými výdržemi bez pohybu

Jemná Jin jóga je založena na dlouhém setrvání ve snadných pozicích tak, aby tělo mělo dostatek času na uvolnění hlubokých tkání. Nejedná se tedy o svalový trénink, ale o protažení a povolení málo zapojovaných částí těla, které často představují příčinu zdravotních komplikací, např. syndromu zamrzlého ramene. V pozici setrvejte alespoň 2 až 3 minuty, kdyby však byla nekomfortní, můžete ji jemně pozměnit. Platí zde klasické jógové pravidlo - nejít přes bolest.


Roztěkanou mysl pomůžou ukotvit mantry a afirmace

Jestliže vaše mysl v dlouhé nehybné pozici utíká pryč, můžete vyzkoušet koncentraci na mantru nebo afirmaci. Mantra je slabika, slovo či věta s energetickým nábojem, které se pravidelně opakují.

 • Nejznámější jógová mantra je "óm", prapůvodní zvuk vesmíru, který značí jednotu.

 • Oblíbená je i mantra "só - ham", která v překladu znamená To jsem Já, Já jsem To. "" se zpívá pří nádechu a "ham" při výdechu.

Mantry můžete v pozici zpívat sami, nebo jen poslouchejte lektora či nahrávku.

Afirmace je vlastní pozitivní předsevzetí, na které se v pozici můžete zaměřit. Zkuste například tyto afirmace:

 • Jsem zdravý/á, silný/á a v bezpečí.

 • Jsem hodný/á lásky a péče.

 • Miluji sebe i všechny kolem.

 • Dovoluji si plně prožívat své pocity a emoce.

 • Vše v mém světě je v naprostém pořádku.

Afirmaci či mantru můžete při každé změně pozice vystřídat a uvidíte, jak se budete po cvičení cítit skvěle i na duši!


Jin lze praktikovat v každém okamžiku

Pro dosažení vnitřní rovnováhy nemusíte přímo ležet na podložce a cvičit Jin jógu. Dalo by se říci, že větší užitek přináší vědomé žití podle jinového principu. Vyzkoušejte tyto tipy a všimněte si, jak se budete cítit:

 • Vstávejte z postele pomalu. Spánek představuje Jin, bdělost je Jang. Neskákejte do jangové fáze zběsile, dejte si dostatek času na odeznění jinového klidu.

 • Reagujte a diskutujte v jinovém rozpoložení. S chladnou hlavou snáze obstojíte v debatě a nebudete se po ní cítit vyčerpaně. Nedávejte tolik energie ze sebe, využívejte jí střídmě.

 • Zkuste věci pustit. Dovolte si prohrát, ustoupit, vzdát se. Tento jinový přístup vám dodá neskutečnou svobodu a nadhled.

 • Méně je více. Mějte méně věcí, dělejte denně méně činností, mluvte s méně lidmi. Soustřeďte se na kvalitu, ne na kvantitu.

Chcete-li si Jin jógu zacvičit doma, můžete využít mnoha zdrojů a videí zdarma dostupných na internetu. Jedním z průkopníků tohoto směru je jogín Bernie Clark, jehož publikace "Jin jóga" nabízí ucelený přehled účinků Jin jógy a dopodrobna popsané jinové pozice. Přesuňte se tedy na podložku a zůstaňte chvíli napojení sami na sebe, v takzvaném jinovém klidu.8 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page