top of page
Vyhledat

Zimní procházka v lese: Voňavá pryskyřice v sobě skrývá mocnou sílu stromů

Objeví-li se během krátkých zimních dní na okamžik sluníčko, tím nejlepším, co můžete udělat pro své zdraví, je vyrazit na svižnou procházku. Pokud máte poblíž bydliště les, zkuste jej během zimy navštívit. Všudypřítomný kyslík vás probere ze zimního útlumu a chladný vzduch podpoří krevní oběh. V lese navíc narazíte (naštěstí) na smůlu, která je skutečným pokladem stromů. Zajímá vás, jak tuto nenápadnou přírodní látku můžete využít pro své zdraví?


Sluneční paprsky hřejí na těle i na duši a zima se najednou tváří vcelku přívětivě. Dopřejte si i v chladných dnech trochu radosti z pobytu venku. Procházka v lese bude to pravé. Možná budete překvapeni, jaké poklady čekají doslova za každým stromem.


V lese je stále co dělat

Pobyt v lesním prostředí má mnoho příznivých účinků na naše zdraví. Podívejme se na ty nejdůležitější z nich.


Načerpejte vitamín D

Zavřete oči, otevřete do široka ústa a vyceňte zuby – nejen kůže, ale i vaše zuby potřebují dostatek vitamínu D, který vzniká při ozáření tkáně sluncem. Vitamín D si naše tělo nedokáže vytvořit a musíme ho tak externě dodávat – buď vitamínovými doplňky nebo právě slunečními paprsky. Tento vitamín zajišťuje vstřebávání vápníku a je proto nezbytný pro zdraví našich kostí a zubů. Navíc spolu s vitamínem C podporují naši imunitu. Pro dostatečný příjem tohoto vitamínu je třeba strávit alespoň třikrát týdně 20 minut na slunci, což je během zimy často nemožné. Ale každá minuta se počítá.

Věděli jste, že? 95 % Čechů má nedostatek vitamínu D. Zřejmě patříme k národům, které prosluněná odpoledne tráví spíše v kanceláři než na čerstvém vzduchu.

Prodýchejte se

Vyzkoušejte během procházky snadný dechový experiment. V rytmu kroků zkuste:

 • na 4 doby nadechovat

 • na 4 doby dech zadržet

 • na 6 dob vydechovat

 • opět na 4 doby zadržet dech.

Tip pro vás: Soustřeďte se pouze na svůj dech, vnímejte ho od vstupu do nosních dírek až po jeho výstup z nosu ven. Všímejte si rozdílů v jeho rychlosti, teplotě a hustotě během jeho cesty vaší dýchací soustavou. Dokážete tyto vjemy zachytit?

Aktivujte srdeční činnost

Pobyt v chladu aktivuje srdce k vyššímu výkonu. Tělo se snaží zahřát a proto můžete zaznamenat zrychlený srdeční tep, který je patrný zvláště při nárazovém otužování. Cévy se v chladu zužují (jev známý jako vazokonstrikce), aby omezily ztrátu vzácného tepla. Pobyt v chladu je velice prospěšný pro zdravé jedince, kteří chtějí svoje srdce a cévní systém posílit. Pozor by si však měly dát osoby s kardiovaskulárními onemocněními, zvláště s vysokým krevním tlakem a s historií infarktu myokardu či angíny pectoris. U nich by dlouhodobý pobyt v chladu mohl vyvolat nežádoucí reakci. Při zimních procházkách je tak na místě obezřetnost. Vrstva oblečení navíc se snese vždy a může vás ochránit před nepříjemnými komplikacemi.


Smrková smůla jako vzácná lesní surovina

V lese můžete najít skutečné poklady. Jedním z nich je stromová pryskyřice zvaná smůla. Jistě jste někdy měli to štěstí a do smůly si sedli. Vrstva pryskyřice na oblečení je sice nepříjemná záležitost, ovšem nelámejte nad smůlou hůl – v mnohém je prospěšná našemu zdraví. Výroba smolných produktů má u nás dlouhou historii. I v dnešní době můžete narazit na krémy a masti s přídavkem pryskyřice. Jejich složení bývá prosté – včelí vosk, bambucké máslo a pryskyřice. V jednoduchosti je krása a to platí u smolných produktů doslova – prospívají totiž jak zdraví pokožky, tak její kráse.


Smůla jako univerzální stromová lékárnička

Pryskyřice je vlastně taková stromová náplast, dezinfekce a balzám v jednom, kterou strom začne produkovat při poranění škůdcem či napadení patogenem. Vyznačuje se silnými antibakteriálními a antimykotickými účinky. Stejně tak jako pomáhá stromu zacelit rány a vrátit zpět ochranou bariéru kůry, léčí i kdejaké kožní problémy lidí. Nejznámější je bezpochyby smůla smrková, která dodává typické aroma českým lesům. Pryskyřici však produkují všechny stromy. Na sběr tak můžete vyrazit kamkoliv.

Tip pro vás: Láká-li vás vůně lesa, ale nemůžete zrovna vyrazit na procházku, vyzkoušejte lesní aroma esence. Snadno tak přivítáte les u sebe doma! K dostání je vůně smůly, borovice či cypřiše.


A v čem konkrétně pryskyřice pomáhá?


Jmenujme ty nejpřednější benefity smrkové pryskyřice:

 • příznivě působí na opruzeniny, popáleniny a suchou kůži

 • napomáhá léčbě a prevenci lupénky a ekzémů

 • brání rozvoji mykózy nehtů a předchází zarůstání nehtů

 • hojí otevřené a hnisající rány

 • léčí kožní záněty různého původu

 • zpevňuje zubní sklovinu a osvěžuje dech

 • brání tvorbě zubního plaku a přechází vzniku zubních kazů

Tip pro vás: Pryskyřici lze originálně využít i jako zdravou žvýkačku. Setřete si kousek ze stromu a chvíli ji žvýkejte. Prospějete tak zdraví zubní skloviny, a ještě si pochutnáte.

Finský výzkum potvrzuje mocnou sílu pryskyřice


Výzkumem léčivých účinků pryskyřice se zabývají především finští vědci, jelikož lesnictví a vše s ním spojené je finskou dominantou. Dr. Arno Sipponen publikoval několik studií o zdravotních benefitech smůly. Zmiňuje zvláště její vliv na regeneraci poškozených buněk a tkání. Jeho tým nabízí finským zákazníkům kvalitní kosmetické produkty z pryskyřice, které se těší velké oblibě.

I v České republice však můžete narazit na výrobce, kteří sází na kvalitu a zásobují náš trh přírodní pryskyřičnou kosmetikou. Výroba smolné masti však není nic složitého a voňavý balzám si z pár základních ingrediencí můžete vyrobit sami. Nezbývá, než počkat na další slunečný den a vyrazit do lesa na sběr smůly!

7 zobrazení0 komentářů

Commentaires


bottom of page