top of page
Vyhledat

Hormonální jógová terapie pomáhá nejen ženám v menopauze (Díl 1)


Hormony hýbou dnešním světem. Rozličné symptomy zdánlivě nesouvisejích chorob mají častokrát stejného jmenovatele – hormonální nerovnováhu. Nedostatečná nebo naopak nadměrná produkce hormonů se promítá do celého organismu a úzce souvisí s celou řadu zdravotních problémů včetně cukrovky a problémů s otěhotněním.


Naštěstí existuje metoda, která rozjívené hormony dokáže zklidnit. Hormonální jógová terapie (HJT) je komplexní systém cvičení, který využívá kombinace dechových technik a jógových pozic za účelem optimalizace hormonální produkce jednotlivých žláz. Úspěch této metody tkví ve speciálním uspořádání cviků doplněných o další cenné prvky klasické jógy, jako je vizualizace a práce s energií. Propojením těchto elementů vzniká ucelená sestava, o jejíchž pozitivních účincích na zdraví a vitalitu svědčí výsledky cvičících po celém světě.


První krůčky pro snazší menopauzu

Systém HJT byl vyvinut v 90. letech minulého století v Brazílii jógovou terapeutkou a psycholožkou Dinah Rodriguezovou. Prvotní studie byly cíleny na ženy v období menopauzy, u nichž klesá produkce pohlavních hormonů, což vede k typickým nepříjemným projevům. Výsledky těchto výzkumů byly ohromující – u 100% respondentek došlo už po 3-4 měsících pravidelného cvičení podle HJT ke zmírnění či úplnému vymizení příznaků menopauzy. Tyto povzbudivé výsledky byly podnětem k vytvoření ucelého systému HJT, který je nyní cvičen a dále rozvíjen praktikanty z různých koutů světa.


HJT pro všechny, bez rozdílu věku a pohlaví

Z přínosů této techniky však netěží pouze ženy po přechodu. Její benefity si dopřávají i mladší ženy a s určitou úpravou také muži a děti. HJT funguje jako prevence hormonální disbalance, která je častou příčinou mnoha poruch, např. problémů s otěhotněním, cukrovky a poruchy funkce štítné žlázy. Dokonce i v případě chirurgicky odstraněných částí žláz lze pomocí této techniky (s využitím vizualizace a cirkulace energie) dosáhnout zvýšené produkce hormonů a jejich vedení k místu odezvy.


HJT pomáhá diabetikům


V moderní době, která je více otevřena alternativním metodám léčby, je HJT využívána i jako účinná doplňková léčba diabetu (DM1 a DM2). Přínosem HJT pro diabetiky je především snížení hladiny cukru v krvi (glykémie), dále posílení imunity, zlepšení krevního oběhu, vybudování pružnosti a síly těla a v neposlední řadě dosažení emoční rovnováhy a zdravé sebedůvěry.


Tato cvičení však nejsou vhodná pro každého. V příštím díle se dozvíme, komu hormonální praxe není doporučována a naučíme se konkrétní cvičební techniky.


Další zdroje:

· https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6145966/

· https://www.goodreads.com/book/show/38227753-the-diabetes-code

· https://is.muni.cz/do/rect/el/estud/fsps/js18/hormonalni_joga/web/pages_en/02-01-dechove_techniky.html

6 zobrazení0 komentářů

Comentarios


bottom of page